Mivel az állampolgárság megvonása – nemzetközi jog értelmében – csakis kettős állampolgárságú személyeknél kivitelezhető, ezért azokat a hazatérőket, akik nem rendelkeznek más állampolgársággal Franciaországban és Hollandia immáron automatikusan vád alá helyezik, Nagy-Britanniában pedig olyan törvényjavaslatot nyújtottak be, mely értelmében a külföldön terrorcselekményeket elkövetőket úgy büntetik, mintha brit földön hajtották volna végre tettüket. A merénylő így akár életfogytiglani szabadságvesztést kaphat. David Cameron emellett úgy nyilatkozott: a harcot az IÁ helyi szószólóira, támogatóira, jelképeinek használóira is ki kell terjeszteni.
Növekvő titkosszolgálati erőtér
Az IÁ dzsihádistái a nyugati titkosszolgálatoknak is szívességet tesznek. Tény, hogy a jó titkosszolgálat az, amelyik észrevétlen: sem működését sem annak hiányát nem érzik a polgárok. A nyugat-európai szolgálatok eredményességét a tények bizonyítják: Nagy-Britanniában a 2005. júliusi londoni robbantások óta nem történt hasonló merénylet. Franciaországban, Németországban, sőt az európai szalafizmus egyik erődjének tartott Hollandiában pedig még egyáltalán nem volt terrortámadás. A 2012-ben francia katonákra és zsidó civilekre vadászó Toulousi merénylőhöz, valamint a 2013 márciusában egy brit katonát macsétével lekaszaboló londoni gyilkoshoz hasonló magányos farkasok kiszűrése már más tészta. Ezek kivédésére sem eszköze, sem pedig kapacitása nincs a szolgálatoknak. Ráadásul hasonló elkövetők etnikumtól, felekezettől és ideológiától függetlenül bárhol előfordulhatnak. A nyugati közvélemény és politikusok túlzott biztonságérzete nyomán a titkosszolgálatok már-már feleslegesnek tűnhettek.
A Wikileaks-ügy és az NSA botrányai nyomán ráadásul a közvélemény bizalma erősen megingott a szolgálatok irányában, azok működésében saját szabadságuk, privát szférájuk fenyegetettségét látják. Ezért a nyugati kormányok, ha megszorításokra kényszerülnek, már hamarabb vonnak el pénzt a szolgálatoktól, mint az oktatástól vagy az egészségügytől. A brit kormány az MI5 és MI6 büdzséjét 2011 júliusában 11,3 százalékkal nyeste meg, 2013 áprilisában pedig újabb megszorításokat jelentett be. Hollandiában az év első felében 70 millió euróval rövidítették meg az AIVD költségvetését, a 2013-as hágai kormány tervei szerint pedig négy év alatt harmadával kívánnák csökkenteni a szolgálatok méretét, mely leépítés kétszáz ember elbocsátását eredményezné.